Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulakları sağır eden 106
#1
Otomobiller artık modifiye edilirken sadece motorları veya dış görüntüleriyle kalmıyor, müzik sistemleriyle de kendilerinden bahsettiriyorlar. İşte o araçlardan bir tanesi de bu haftaki konuğumuz Peugeot 106. Promet’in distribütörlüğünü yaptığı iki ünlü marka, Ground Zero ve Kicker ürünlerinin aynı araçta kullanıldığını düşünün.

Ortaya çıkabilecek müzik keyfi şüphesiz sınırları zorlayacak derecede. Bu aracın ilk mimarı tabii ki 106’nın sahibi olan Halil Şafak. 1998 model olan 106 XS’yi ilk aldığında, bu tarz bir müzik sistemi uygulamasına gitmeyi bile düşünmemiş, ancak geçen zamandan sonra tüm tuningseverlerde yaşanan ‘değiştirme’ hastalığı kendisinde de gelişmiş ve OSM Car Audio merkezine başvurmuş. 2004 yılında yapılan IASCA müzik sistemleri Türkiye yarışmasında 2 adet 25 cm subwoofer Stock 1 kategorisinde 145.9 desibel’lik dereceyle Türkiye 1’inciliği, dünya genelinde ise 12’ncilik elde etmiş. İnsan kulağının 80 desibel derecesine kadar dayanabildiğini düşünürsek bu oranın bir insanı sağır etmeye yetebilecek güçte olabildiğini hepimiz görebiliriz. Tabii ki, yarış sonunda dereceye giren ekipmanlar araçtan çıkarılmış ve yerine müzik dinlemeye müsait ekipmanlar monte edilmiş.

Aracın içindeki müzik keyfi şüphesiz bir gerçek. İşte bu müzik keyfini yönlendiren ana ünite, Pioneer’in 7500 DVD oynatıcısı. Pioneer’ın DVD çaları DVD film, klipler ve VCD filmlerin izlenmesini sağlayan bir sisteme sahip. Hemen kapı kollarında yer alan 4 adet Kicker component ve etrafındaki kaplamalar ise dikkat çekici. Araçtaki subwoofer kabini ve kapılar, Maslak’taki Hyundai servisinde Harun Arslan ve ekibi tarafından özel bir boya tekniği kullanılarak hazırlanmış.

En can alıcı nokta ise kusursuz bir MDF dizaynıyla karşımıza çıkan 600.4 değerindeki Kicker amfi oluyor. Koltukla kabin arasında bir amfi daha bulunuyor. Bu amfi ise Ground Zero’nun 1300 Watt gücündeki amfisi. Bagajda yer alan 2 adet ‘xs10’ Kicker subwoofer’lar küçük ama oldukça etkili. Tüm bu müzik sistemi için oldukça emek verilmiş. Aracın diğer modifikasyonlarına bakıldığında ise şeffaf stopların çok daha etkili bir görünüm kattığını görülüyor. Sebring son susturucu ile kusursuz performans ve egzoz sesi elde edilmiş. Far kaşlarıyla daha kızgın bir bakış elde edilmiş. İç kısımda yer alan Autotecnica direksiyon, JSV devir saati, Ground Zero Sub Control, Jsv göstergeleri, Auto Gauge göstergesi ve özel kemerler ile iç kısım tamamlanmakta. Kemerlerin özelliği ise OSM Car Audio imzası taşıması. Devir saati, tweeter’ların kabinleri ve gösterge saatleri yine OSM Car Audio tarafından araç içi ile bütünleşmesi için fiber uygulamasıyla tamamlanmış. Yürüyen aksama bakıldığında ise Eibach yaylarıyla birlikte Koni amortisörleri kullanılmış. Jantları ise 185/55/14 ebatlarındaki Bridgestone Potenza g3 lastikler çevreliyor.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi