Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mercedes X-Serisi'nin üretimi mayısta duruyor
#1
[Resim: 2018-mercedes-x350d-4matic.jpg]

Lüks pick-up aşağı yukarı 2 senedir piyasada.

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında etrafta dolaşmaya başlayan söylentiler, Mercedes-Benz X-Serisi'nin yolun sonuna geldiğini öne sürüyordu. Automotive News'un haberinde Daimler Grubu'nun masraf azaltma çalışmalarının kurbanı olacağı iddia edilen lüks pick-up, gerçekten de yollara veda edecek.

Mercedes'ten bir temsilcinin Auto Motor und Sport'a verdiği röportaja göre Nissan Navara altyapısından yükselen ve Japon markanın İspanya'daki Barselona fabrikasında üretilen X-Serisi, mayıs ayının sonunda banttan inecek. Türkiye'de de satılan X-Serisi, her ne kadar "görece genç" bir model olsa da üretim planlamasında kendisine yer bulamadı.

İleri aşamada Güney Amerika pazarına da sunulmak adına Arjantin'de üretilmesi planlanan X-Serisi, 2019'un şubat ayında Daimler'den gelen "Latin Amerikalı müşterilerin fiyat beklentisi makul bir iş planı oluşturmuyor" açıklamasıyla Barselona yolunu tutmuştu. Renault Alaskan ve Nissan Navara ile birçok parçasını paylaşan X-Serisi, kardeşlerinden daha pahalı olduğu için birçok pazarda kendine yer bulamadı.

Mercedes, Almanya'da yaptığı fiyat analizi sonucunda X-Serisi'ni Navara'dan 16 bin, Renault'dan 4 bin € daha fazla; yani 48 bin 790 €'luk etiket ile pazara sürmüştü. İlk aşamada dört silindirli X250d olarak Türkiye'ye giriş yapan X-Serisi, daha sonra V6 motorlu X350d türevine de kavuşmuştu ve onun fiyatı şu anda 400 bin TL'ye dayanmış durumda.

2017'nin sonunda piyasaya sürülen X-Serisi, ilk tam senesi olan 2018'de yalnızca 16 bin 700 adet sattı. 2019'da dünya çapında 15 bin 300 adede gerileyen lüks pick-up, bunun üzerine makyaj bile görmeden üretimden kaldırılacak. Anlayacağınız casus fotoğraflarını gördüğümüz uzun yataklı versiyon veya bir ara hakkında söylentiler çıkan V8 motorlu versiyon da gerçek olmayacak.
Bul
Cevapla
#2
yazık olmuş
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi