Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1.67/5 - 9 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Termostat nedir?
#1
Katı, sıvı ve gaz maddelerin ısısını istenilen değerde ve belli aralıklarda tutmak amacıyla kullanılan elektronik, mekanik veya elektromekanik devre elemanlarına termostat denir.
Termostat kendi açma sıcaklığında (örneğin 87 derece) aktif olan, yani dediğimiz gibi açılan bir paçadır. Termostat kendi sıcaklığında açıldığında devir daim pompası aktif olur motordaki suyu radyatöre gönderir ve dolayısıyla da radyatördeki su da motora gelir ve termostat kapanır. Radyatöre giden su öncelikle hava sirkülasyonu ile su soğutulmaya çalışır eğer soğutulamazsa fan müşürü bunu algılar ve fan çalıştırılıp su soğutulur ve bu sürekli olarak bu şeklide devam eder.
Termostat Arızaları:
1. Termostat hiç açılamazsa:
Isınan motor suyu termostat açılmadığından radyatöre gönderilemez ve aracın harareti yükselir.
2. Termostat sürekli açık kalırsa:
Motor suyu sürekli olarak devir daim maruz kalır ve hararet hiç yükselmeyebilir. Yükselmeyebilir diyorum çünkü bu hava sıcaklığına ve araba seyir durumuma göre değişir. Yani ortam çok soğuksa hiç yükselmez, ortam sıcaklığı fazla ise 70 dereceye kadar çıkabilir ama daha fazla yükselemez.
3. Termostat gerekli derecesinde açılır ama açıldıktan sonra kapanmazsa
Termostat açılma derecesinde herhangi bir problem olmadığından araç harareti 90 dereceye kadar normal bir şekilde çıkar ama termostat bundan sonra sürekli açık kaldığından hararet ortama göre 70 derecenin bile altına düşebilir.
Araç harareti 90 dereceye geldiğinde hiçbir şekilde düşmemelidir eğer 90 derecenin altına düşüp tekrar yükseliyorsa mutlaka termostatı değiştirmeyi ihmal etmeyin.
Bul
Cevapla
#2
termostat önemli bozulursa vay halimize
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi